Vážil jsem si toho, že mohu fandit synovi na mistrovství světa v Číně, říká otec Jakuba Šiřiny

Basketbalista Jakub Šiřina. Foto MoravskeListy.czBasketbalista Jakub Šiřina. Foto MoravskeListy.cz

Tomáš Šiřina je novým ředitelem Areálu Dolní Vítkovice. Je rodilým Ostravákem a považuje se za patriota. Vyrůstal v centru Ostravy, kde studoval nejdřív na gymnáziu a pak na Ostravské univerzitě, věnoval se českému jazyku a literatuře a historii.

Reklama

 

Jako bývalý sportovní novinář má Tomáš Šiřina samozřejmě i nadále blízko ke sportu. Jeho synem je Jakub Šiřina, kapitán basketbalistů Opavy a dlouhodobě jeden z nejlepších hráčů české nejvyšší soutěže, stabilní člen české reprezentace.


Jak na vás zapůsobila účast českého týmu na mistrovství světa 2019 v Číně, kde hrál i Jakub Šiřina?

Vážil jsem si toho, že mohu fandit svému synovi, který úspěšně bojoval s nejlepšími týmy celého světa. Dosáhli tam fenomenálního úspěchu, protože se sešli opravdoví bojovníci. Kuba se tam taky neztratil, odehrál pár dobrých zápasů. Kdo ví, jestli tato nebo příští generace dokážou něčeho podobného dosáhnout.

Jistě sledujete sportovní dráhu svého syna nejen na mezinárodním poli. Jste nervozní nebo to berete s nadhledem „staršího“ sportovního fanouška?

Kubu jsem celý život podporoval, a že to někam dotáhl, je příjemné. Jako kluka jsem ho vozil na tréninky a na soustředění, on basket miloval a naštěstí pořád miluje, ale tehdy se mi nesnilo, že by mohl s basketbalem prorazit a dostat se do ligy a následně do reprezentace. Z pohledu otcovské ješitnosti je to pěkné. Z jeho zápasů a výkonů jsem býval kdysi nervozní tak, že jsem nebyl schopný se na ně dívat. Teď je to už v pořádku, i když se mu náhodou nedaří, pořád je platný. Doopravdy jsme ale pyšní, jeho maminka, jeho sestry, celá rodina. Kuba má svůj život, máme se rádi, o basketu se ale moc nebavíme, necítím se jako povolaný mu kecat do sportu. A do života taky, vždyť je dost starý.

Je o vás známo, že máte pevný vztah k fotbalovému Baníku Ostrava. Co pro vás tento klub znamená?

Je symbolem pro místní lidi, kteří ho berou za svůj v dobách lepších i horších. Pro mě je to i osobní záležitost, kdy můj děda tak miloval Baník, až jednoho dne během zápasu dostal mrtvičku a na místě zemřel. Znám to ale pouze z vyprávění. Jinak můj otec byl také novinář a napsal dvě knihy o klubu Baníku. Já jsem zdědil to nadšení. Přeji si, aby se jim dařilo nejen u nás, ale i ve světě.

Také jste napsal knihu o Baníku Ostrava. Proč jste se pro to rozhodl?

Kniha se bude jmenovat My jsme Baník a vyjde v září k výročí sto let klubu. Před časem se na mě obrátilo vydavatelství Albatros. Přišlo to v dobrou dobu, i když jsem několikrát během psaní zoufale litoval, že jsem kývl. Není to úplně lehká záležitost, ale našel jsem pár výborných spolupracovníků, kteří Baníkem žijí a mají o něm neskutečné vědomosti. Kromě toho, že jsem v nich našel kamarády, mi pomohli, bez nich bych knihu napsat nemohl, není to taková legrace, jak to možná vypadá. Naštěstí jsem měl doma za ty roky fotky a další materiály, některé ještě po tátovi. Napsal Modrobílou historii a Baníčku, my jsme s tebou, které fanoušci Baníku znají. Snad naše kniha, která letos vyjde, bude taky patřit do knihovniček věrných fanoušků.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

4.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Jeden milion naočkovaných dávek, Jihomoravský kraj překonal další magickou laťku Jeden milion naočkovaných dávek, Jihomoravský kraj překonal další magickou laťku
Olomouc - tramvajová trať na Nové Sady: trolejové vedení už stojí, jinde zpevňují zemi pod budoucí koleje Olomouc - tramvajová trať na Nové Sady: trolejové vedení už stojí, jinde zpevňují zemi pod budoucí koleje
Nová radnice v Ostravě  chce zvýšit bezpečnost a informovanost občanů Nová radnice v Ostravě chce zvýšit bezpečnost a informovanost občanů

Davy dobrovolníků nedorazily, hasiči i policisté postupně snižují své nasazení Davy dobrovolníků nedorazily, hasiči i policisté postupně snižují své nasazení
Aquapark v Olomouci láká na novinku - Aktivity Park Aquapark v Olomouci láká na novinku - Aktivity Park
Památník Tomáše Bati sbírá ocenění Památník Tomáše Bati sbírá ocenění


Komentáře