Zdenka Němečková Crkvenjaš: Rádu čtu manažerské knihy

Zdenka Němečková Crkvenjaš  je česká lékařka, známá jako vedoucí týmu lékařů popálené Natálie Kudrikové při žhářském útoku ve Vítkově v roce 2009. Pracuje na Klinice popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie ve Fakultní nemocnici Ostrava, kde je přednostou.

Reklama

 

Jejím manželem je Svatopluk Němeček, bývalý ministr zdravotnictví ČR v letech 2014-2016 a současný předseda představenstva Nemocnice Bohumín.

Jako lékařka jste musela mít ráda školu. Co jste tedy studovala?

Základní školu a první ročník gymnázia jsem absolvovala v otcově domovině. Po přestěhování zpět do Ostravy jsem se přihlásila na gymnázium v Ostravě - Zábřehu a to hned do druhého ročníku. Rozdíl ve výuce byl dost veliký. V Sarajevu je celé gymnázium zaměřeno všeobecně nebo humanitně, popřípadě matematicko-fyzikálně. Základní předměty ale zůstávají na všech typech gymnázií stejné. Latina byla jeden z hlavních předmětů, který je v Česku úplně vynechán. V Bosně byl školní systém dle mého názoru přísnější. Studenti si byli vědomi, že vzdělání je důležité a tak k tomu přistupovali. Co jsem se například z matematiky a fyziky v prvním ročníku naučila, s tím jsem pak v Ostravě vystačila téměř do maturity. Pak jsem si zvolila medicínu a jsem spokojená s výběrem povolání.

Získala jste také titul MBA(Master of Business Administration)? Proč jste se rozhodla ještě pro další studium?

V naší nemocnici byl zaveden systém strategického řízení. Pro vedoucí zaměstnance byl proto vytvořen systém dalšího vzdělání. Kdo měl zájem, mohl se přihlásit. Jsem studijní typ a ráda čtu manažerské knihy a všimla jsem si, že polovinu knih jsem již četla, když jsem se manželovi dívala na seznam literatury. Můj muž má vystudovanou také stejnou školu v Brně. Celý název je Brno International Business School a je v licenci za Nothingham Trend University. Studium trvá tři roky. První rok je možno absolvovat v češtině, další dva roky jsou povinně v anglickém jazyce, včetně dizertační zkoušky.

Jaké poznatky jste si odnesla ze studia managementu pro praktický život?

Díky přednáškám s výbornými a znalými lektory jsem měla šanci si popovídat o různých problémech týkající se například lidských zdrojů a práce se zaměstnanci. Dodnes z toho vycházím a přiznám se, že jsem i změnila některé metody přístupu k lidem. Dále jsem si vyjasnila některé věci z ekonomiky, na které jsem se už nemusela podrobněji dotazovat na ekonomickém oddělení. Dostala jsem takový ucelený rámec v oblasti ekonomiky a managementu.

Co bylo hlavním záměrem vaší návštěvy USA?

Služební cesta, kde jsem se podívala, jak funguje popáleninové centrum v New Yorku. Musím pochválit českou lékařskou péči, když srovnávám zdravotnictví ve velkoměstě s naší nemocnicí. Vybavení přístrojů je téměř stejné a také počet ošetřujících lékařů není vyšší. Co mě v Americe chybělo a udivilo je, že pacienty pouštěli domů nedoléčené, protože už si další léčbu v nemocnici nemohli dovolit a stav byl stabilizovaný.

Překvapilo vás něco?

New Yorští lékaři nechápali, že v Česku skoro vše platí pojišťovny a že máme systém zdravotního pojištění založený na solidaritě. Také je překvapilo, kolik zdravotních výkonů je u nás prováděno lékaři. Například ošetření laserem nebo převazy popálenin na sále. Práce lékaře je v Americe drahá a málo lidí by si takový přepych mohlo dovolit.

Autor: Ing. Lada Kutějová

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

3.29 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Tři tituly Třince v řadě? Něco výjimečného, podotýká Tomáš Plíhal Tři tituly Třince v řadě? Něco výjimečného, podotýká Tomáš Plíhal
Vítkovice? Na titul se nedá zapomenout, říká ligový mistr Houška Vítkovice? Na titul se nedá zapomenout, říká ligový mistr Houška
Vítkovice? Nejkrásnější etapa v kariéře, říká ligový mistr Houška Vítkovice? Nejkrásnější etapa v kariéře, říká ligový mistr Houška

Vukadinovič se vrátil do Zlína Vukadinovič se vrátil do Zlína
Do Beskyd se cestující dostanou z Ostravy novými soupravami Do Beskyd se cestující dostanou z Ostravy novými soupravami
Trenéra Jiřího Jarošíka nahradil v Prostějově Daniel Šmejkal Trenéra Jiřího Jarošíka nahradil v Prostějově Daniel Šmejkal


Komentáře