Zdenka Němečková Crkvenjaš: Rádu čtu manažerské knihy

Zdenka Němečková Crkvenjaš  je česká lékařka, známá jako vedoucí týmu lékařů popálené Natálie Kudrikové při žhářském útoku ve Vítkově v roce 2009. Pracuje na Klinice popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie ve Fakultní nemocnici Ostrava, kde je přednostou.

Reklama

 

Jejím manželem je Svatopluk Němeček, bývalý ministr zdravotnictví ČR v letech 2014-2016 a současný předseda představenstva Nemocnice Bohumín.

Jako lékařka jste musela mít ráda školu. Co jste tedy studovala?

Základní školu a první ročník gymnázia jsem absolvovala v otcově domovině. Po přestěhování zpět do Ostravy jsem se přihlásila na gymnázium v Ostravě - Zábřehu a to hned do druhého ročníku. Rozdíl ve výuce byl dost veliký. V Sarajevu je celé gymnázium zaměřeno všeobecně nebo humanitně, popřípadě matematicko-fyzikálně. Základní předměty ale zůstávají na všech typech gymnázií stejné. Latina byla jeden z hlavních předmětů, který je v Česku úplně vynechán. V Bosně byl školní systém dle mého názoru přísnější. Studenti si byli vědomi, že vzdělání je důležité a tak k tomu přistupovali. Co jsem se například z matematiky a fyziky v prvním ročníku naučila, s tím jsem pak v Ostravě vystačila téměř do maturity. Pak jsem si zvolila medicínu a jsem spokojená s výběrem povolání.

Získala jste také titul MBA(Master of Business Administration)? Proč jste se rozhodla ještě pro další studium?

V naší nemocnici byl zaveden systém strategického řízení. Pro vedoucí zaměstnance byl proto vytvořen systém dalšího vzdělání. Kdo měl zájem, mohl se přihlásit. Jsem studijní typ a ráda čtu manažerské knihy a všimla jsem si, že polovinu knih jsem již četla, když jsem se manželovi dívala na seznam literatury. Můj muž má vystudovanou také stejnou školu v Brně. Celý název je Brno International Business School a je v licenci za Nothingham Trend University. Studium trvá tři roky. První rok je možno absolvovat v češtině, další dva roky jsou povinně v anglickém jazyce, včetně dizertační zkoušky.

Jaké poznatky jste si odnesla ze studia managementu pro praktický život?

Díky přednáškám s výbornými a znalými lektory jsem měla šanci si popovídat o různých problémech týkající se například lidských zdrojů a práce se zaměstnanci. Dodnes z toho vycházím a přiznám se, že jsem i změnila některé metody přístupu k lidem. Dále jsem si vyjasnila některé věci z ekonomiky, na které jsem se už nemusela podrobněji dotazovat na ekonomickém oddělení. Dostala jsem takový ucelený rámec v oblasti ekonomiky a managementu.

Co bylo hlavním záměrem vaší návštěvy USA?

Služební cesta, kde jsem se podívala, jak funguje popáleninové centrum v New Yorku. Musím pochválit českou lékařskou péči, když srovnávám zdravotnictví ve velkoměstě s naší nemocnicí. Vybavení přístrojů je téměř stejné a také počet ošetřujících lékařů není vyšší. Co mě v Americe chybělo a udivilo je, že pacienty pouštěli domů nedoléčené, protože už si další léčbu v nemocnici nemohli dovolit a stav byl stabilizovaný.

Překvapilo vás něco?

New Yorští lékaři nechápali, že v Česku skoro vše platí pojišťovny a že máme systém zdravotního pojištění založený na solidaritě. Také je překvapilo, kolik zdravotních výkonů je u nás prováděno lékaři. Například ošetření laserem nebo převazy popálenin na sále. Práce lékaře je v Americe drahá a málo lidí by si takový přepych mohlo dovolit.

Autor: Ing. Lada Kutějová

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

3.29 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Po Baníku Ostrava trénuje od konce října fotbalisty Jihlavy. Není to sešup dolů, tvrdí Ondřej Smetana Po Baníku Ostrava trénuje od konce října fotbalisty Jihlavy. Není to sešup dolů, tvrdí Ondřej Smetana
Tři tituly Třince v řadě? Něco výjimečného, podotýká Tomáš Plíhal Tři tituly Třince v řadě? Něco výjimečného, podotýká Tomáš Plíhal
Vítkovice? Na titul se nedá zapomenout, říká ligový mistr Houška Vítkovice? Na titul se nedá zapomenout, říká ligový mistr Houška

Vítkovice? Nejkrásnější etapa v kariéře, říká ligový mistr Houška Vítkovice? Nejkrásnější etapa v kariéře, říká ligový mistr Houška
Vukadinovič se vrátil do Zlína Vukadinovič se vrátil do Zlína
Do Beskyd se cestující dostanou z Ostravy novými soupravami Do Beskyd se cestující dostanou z Ostravy novými soupravami


Komentáře