Po Baníku Ostrava trénuje od konce října fotbalisty Jihlavy. Není to sešup dolů, tvrdí Ondřej Smetana

Trenér Ondřej Smetana. Foto FC Vysočina Jihlava, fcvysocina.czTrenér Ondřej Smetana. Foto FC Vysočina Jihlava, fcvysocina.cz

V osmatřiceti letech se bývalý fotbalový útočník Ondřej Smetana stal na konci února 2021 hlavním trenérem prvoligového celku Baníku Ostrava. V dubnu 2022 byl ze svého postu odvolán. Do fotbalového dění v profesionálním fotbale se vrátil letos koncem října, kdy byl jmenován hlavním koučem druholigového týmu FC Vysočina Jihlava. Na lavičce stihl tři zápasy a nyní má druhá liga zimní přestávku.

Reklama

 

Přes rok okusil Smetana v Baníku atmosféru nejvyšší soutěže v ostře sledovaném klubu. Jihlava hraje o soutěž níž. Mohlo by se zdát, že je to pro kouče sešup dolů.

„Takhle to rozhodně neberu. Ve čtyřiceti letech jsem pořád mladým trenérem a sbírám zkušenosti. Dobře si uvědomuji, jaká je i na trenérském poli velká konkurence,“ svěřil se na jihlavském klubovém webu.

Jelikož je Ondřej Smetana hodně spjat s Moravskoslezským krajem, přiblížil svůj pohled na ostravské prostředí už před několika měsíci, kdy ještě trénoval tamní Baník.

„ Považuji se za Ostraváka a mám pro město i celý region slabost. Prostě, mám to tam rád. V Ostravě se mi žije dobře,“ říkal letos na jaře.

Jaké byly vaše sportovní začátky?

Narodil jsem se ve Vítkovicích, vyrůstal jsem tam a s tím jsou spojené i hezké vzpomínky, což je pro mě důležité. Krásné dětství, pamatuji si na sportovní areál, starší stadion. A pokud jde o sport, Vítkovice mě takříkajíc fotbalově vychovaly.

Můžete připomenout některé vaše tehdejší vítkovické spoluhráče?

Brankář Tomáš Grigar stále chytá za Teplice v první lize. Ondra Kušnír prošel řadou klubů, byl i v reprezentaci. Jako hráč skončil v Třinci a věnuje se trénování, má svoji akademii a u fotbalu zůstal.

Ve Vítkovicích jste odstartoval svoji hráčskou kariéru, působil jste nedávno v klubu i jako trenér tehdejšího týmu ve druhé lize. A poté jste pracoval pro Baník Ostrava. Jak jste to vnímal?

Klub Baníku je zakořeněný u všech Ostravanů. I když jsem vyrostl ve Vítkovicích, jako žák a dorostenec jsem samozřejmě chodil i na Baník jako divák. Nebral jsem to nějak zarytě.

Pomáhalo vám v nedávné trenérské práci, že znáte ostravské prostředí?

V něčem to výhoda asi je. Je mi blízká mentalita, znám lidi a vím, co fanoušci očekávají. Určitě mi prospělo, že jsem před nástupem k áčku trénoval nejprve béčko Baníku.

Vraťme se ještě k vaší hráčské kariéře. V české lize jste debutoval v dresu Slovanu Liberec shodou okolností proti Baníku Ostrava, takže ostravský tým stál, byť tenkrát z hlediska soupeře,  na startu vaší ligové dráhy.

V Liberci se v tom období 2008-2010 sešla vynikající kombinace zkušenějších hráčů a nastupujících mladíků. Slovan Liberec tehdy trénoval respektovaný kouč Ladislav Škorpil s asistenty Lubošem Kozlem a exostravským Radimem Nečasem. S Lubošem Kozlem jsem se potom setkal i v ostravském Baníku, když jsem vedl béčko a zastoupil jsem ho na lavičce áčka při jednom ligovém zápase v Příbrami, kde nemohl být přítomen a komunikovali jsme spolu na dálku. A když byl Luboš Kozel v Baníku odvolán, vedení klubu mě pověřilo, abych převzal jeho trenérské místo. Luboš Kozel se ale brzy do ligy vrátil jako hlavní trenér, když ho v loňském podzimu angažoval Slovan Liberec.

Hrál jste v české první lize kromě Slovanu Liberec také za Slovácko z Uherského Hradiště a poznal jste jako hráč i fotbal a život na Slovensku, v Belgii, Německu, Kypru a Rakousku.

Jsem rád, že se mi poštěstilo působit v cizině. Bylo to příjemné, že jsem měl možnost poznat životní úroveň a standardy ve zmíněných zemích. V Belgii jsem nastupoval proti tamním slavným týmům, taky v německém Rostocku byla úžasná fotbalová atmosféra. Na Kypru mě bohužel provázely zdravotní problémy a do Rakouska jsem pak už jen dojížděl. Kariéru jsem ukončil v druholigovém Třinci. ..

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Obchvat Frýdku-Místku je zprovozněn. Po D48 od Nového Jičína po Český Těšín Obchvat Frýdku-Místku je zprovozněn. Po D48 od Nového Jičína po Český Těšín
Začala stavba další části obchvatu Jihlavy. Odvede dopravu od Třebíče mimo centrum Začala stavba další části obchvatu Jihlavy. Odvede dopravu od Třebíče mimo centrum
Policie chce podat obžalobu za výbuch domu v Koryčanech, kde zahynuli dva dobrovolní hasiči Policie chce podat obžalobu za výbuch domu v Koryčanech, kde zahynuli dva dobrovolní hasiči

Stavba posledního úseku D1 okolo Přerova může začít. Zafunguje jako obchvat města Stavba posledního úseku D1 okolo Přerova může začít. Zafunguje jako obchvat města
Velký návrat vlaků mezi Brnem a Blanskem. Adamov má nové nádraží Velký návrat vlaků mezi Brnem a Blanskem. Adamov má nové nádraží
Na severní Moravě možná bude gigafactory od LG. Využít chce blízkost továren Kia a Hyundai Na severní Moravě možná bude gigafactory od LG. Využít chce blízkost továren Kia a Hyundai


Komentáře