Ostravská Nová radnice má letos devadesát let

Devadesát let od svého slavnostního otevření si připomíná ostravská Nová radnice. Oblíbený Den otevřených dveří muselo město letos kvůli koronavirové pandemii zrušit. Přitom v minulých letech byl o prohlídku radničního komplexu velký zájem.

Reklama

„S ohledem na aktuální situaci, která souvisí s onemocněním covid-19, se letos neuskuteční pravidelný Den otevřených dveří, který zval návštěvníky do reprezentačních prostor objektu," sdělila mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská pro média.

Nová radnice byla vybudována v letech 1925 až 1930 za 52 milionů korun. Hlavní zásluhu na tom měl tehdejší starosta města Jan Prokeš, podle něhož je pojmenováno i náměstí před budovou.

„Jan Prokeš dokázal obhájit svou vizi, i když mu bylo vytýkáno umístění budovy, její vzhled, cena i financování půjčkou. Objekt byl postaven a my dnes díky tomu můžeme být hrdi na jednu z nejkrásnějších prvorepublikových staveb vůbec," uvedl primátor Tomáš Macura (ANO) v tiskové zprávě.

„Nový objekt byl koncipován opravdu velkoryse a stal se tak největší radnicí v tehdejší Československé republice, přičemž toto prvenství si stále drží," připomněla Vojkovská.

Podle ní si tak město výročí připomene vydáním publikace nazvané Nová radnice devadesátiletá, která vyšla v nákladu 500 kusů.

„Po otevření poboček Ostravského informačního servisu bude k dostání na jednotlivých místech. Historii objektu město připomíná také na výstavě ostravských investičních akcí, která je aktuálně k vidění ve foyer budovy radnice," doplnila mluvčí.

Objekt Nové radnice u Komenského sadů byl slavnostně otevřen 28. října 1930. Dvoukřídlou budovu s vyhlídkovou věží vyprojektovali architekti František Kolář, Jan Rubý a Vladimír Fischer. Dominanta Ostravy byla postavena ve funkcionalistickém stylu. Radnici zdobí bronzové sochy v nadživotní velikosti, umístěné nad hlavním průčelím. Součástí objektu je rovněž prosklená věž s vyhlídkou ve výšce 72 metrů.

Myšlenka vybudovat pro městské úřady nové a prostornější sídlo se zrodila nedlouho před první světovou válkou. Stará radnice na dnešním Masarykově náměstí už tehdejším potřebám města nedostačovala. Ve hře bylo několik pozemků, ale nakonec zvítězil prostor nedaleko řeky Ostravice.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

4.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Tři tituly Třince v řadě? Něco výjimečného, podotýká Tomáš Plíhal Tři tituly Třince v řadě? Něco výjimečného, podotýká Tomáš Plíhal
Vítkovice? Na titul se nedá zapomenout, říká ligový mistr Houška Vítkovice? Na titul se nedá zapomenout, říká ligový mistr Houška
Vítkovice? Nejkrásnější etapa v kariéře, říká ligový mistr Houška Vítkovice? Nejkrásnější etapa v kariéře, říká ligový mistr Houška

Vukadinovič se vrátil do Zlína Vukadinovič se vrátil do Zlína
Do Beskyd se cestující dostanou z Ostravy novými soupravami Do Beskyd se cestující dostanou z Ostravy novými soupravami
Trenéra Jiřího Jarošíka nahradil v Prostějově Daniel Šmejkal Trenéra Jiřího Jarošíka nahradil v Prostějově Daniel Šmejkal


Komentáře