Tornádo způsobilo na II. koridoru obrovskou škodu. Zničilo i protihlukové stěny

Následky tornáda na jihu Moravy. Foto: Správa železnicNásledky tornáda na jihu Moravy. Foto: Správa železnic

Čtvrteční tornádo, které zasáhlo Hodonínsko a Břeclavsko, výrazně poškodilo část II. mezinárodního tranzitního koridoru mezi Břeclaví a Hodonínem. Obě traťové koleje mezi těmito stanicemi jsou neprůjezdné, nejponičenější je úsek Moravská Nová Ves – Lužice.

Reklama

Totálně poškozené je trakční vedení, traťové zabezpečovací zařízení včetně návěstidel autobloku, částečně poničené jsou objekty zastávek Hrušky a Lužice.

Bouře zdemolovala například i protihlukové stěny a do kolejiště nanesla velké množství trosek z okolí. Celkový rozsah škody se momentálně odhaduje na 100 milionů korun.

"Správa železnic na místě od včerejška nepřetržitě pracuje, jsou zde traťové čety, čety elektroprovozu, pomáhají drážní hasiči z Přerova a Brna a k dispozici jsou i externí firmy. Prioritou je zprůjezdnit alespoň jednu traťovou kolej pro nezávislou trakci," uvedla v tiskové zprávě Správa železnic.

"Délku trvání opravných prací nelze v tuto chvíli předjímat. Po zprůjezdnění jedné koleje budou připravené dieselové lokomotivy. Do poškozených stanic se navážejí dieselové agregáty ke zprovoznění staničního zabezpečovacího zařízení," stojí v prohlášení Správy železnic.

Obnovení elektrického provozu bude pravděpodobně spíše otázkou týdnů. Poničené jsou totiž i brány trakčního vedení vyrobené na míru a zatím není ani jasné, zda nebudou muset být znovu vybetonovány i základy pro některé sloupy.

Vlaky mezi Břeclaví a Přerovem mohou jezdit odklonem přes Nezamyslice.

Průjezdná je trať z Brna do Břeclavi i z Břeclavi na Slovensko a do Rakouska. Kvůli výpadkům nadřazené elektrosoustavy je však částečně omezený počet současně jedoucích vlaků, aby nedošlo k přetížení traťové napájecí soustavy.

SOUVISEJÍCÍ: Hodonínsko a Břeclavsko zpustošilo tornádo. Mrtví, zranění, obrovské materiální škody

Tornádo na jižní Moravě: Situace v Hodoníně a okolí je stále vážná

Tornádo na jihu Moravy: Vyhlášen stav nebezpečí. Zřízena krizová linka kraje i Hodonína

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Vukadinovič se vrátil do Zlína Vukadinovič se vrátil do Zlína
Do Beskyd se cestující dostanou z Ostravy novými soupravami Do Beskyd se cestující dostanou z Ostravy novými soupravami
Trenéra Jiřího Jarošíka nahradil v Prostějově Daniel Šmejkal Trenéra Jiřího Jarošíka nahradil v Prostějově Daniel Šmejkal

Fotbalisté Zbrojovky Brno dominovali v Ústí a chystají se na Spartu B Fotbalisté Zbrojovky Brno dominovali v Ústí a chystají se na Spartu B
Ostravští basketbalisté si ze severu Čech přivezli vítězství i prohru Ostravští basketbalisté si ze severu Čech přivezli vítězství i prohru
Brankář Jakub Sedláček posílí hokejisty Olomouce Brankář Jakub Sedláček posílí hokejisty Olomouce


Komentáře