Bez dodávek elektřiny i plynu jsou odběratelé nejvíce na Břeclavsku, Hodonínsku a Vyškovsku

Následky tornáda na jihu Moravy. Foto: HZS Jihomoravského krajeNásledky tornáda na jihu Moravy. Foto: HZS Jihomoravského kraje

Po bouři jsou lidé bez elektrického proudu, nejvíce na jihu Moravy. V okolí Hodonína, Břeclavi a Vyškova nemá elektřinu přes 40 tisíc odběratelů.

Reklama

Vyplynulo to z vyjádření mluvčí společnosti ČEZ Soni Holingerové pro ČTK a mluvčího společnosti EG.D ze skupiny E.ON Romana Šperňáka pro Českou televizi.

Energetici z EG.D v pátek ráno evidovali na celém svém distribučním území, kam vedle jižní Moravy patří mimo jiné Olomoucký či Zlínský kraj, 42 poruch na vedení vysokého napětí.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na Twitteru doplnil, že nejvíce postižené jsou na Hodonínsku a Břeclavsku zejména obce Lužice, Hrušky, Mikulčice, Tvrdonice, Moravská Nová Ves.

Hodonínsko a Břeclavsko je bez proudu od čtvrtečního večera, kdy se oblastí prohnalo tornádo. Poruchy na dodávkách proudu na Vyškovsku se k tomu přidaly v noci po bouřce. Nejčastějším důvodem poruch jsou stromy popadané do elektrického vedení, někde silný vítr potrhal i samotné vodiče.

ČEZ má 11 poruch na vedení vysokého napětí a jsou na Vsetínsku, Frýdecko-Místecku, Karvinsku.

V důsledku tornáda a větrné bouře na jižní Moravě je aktuálně bez dodávek zemního plynu zhruba 2,5 tisíce odběratelů.

V tiskové zprávě to po 10. hodině uvedla distribuční firma GasNet. Ředitel provozu údržby sítí společnosti Petr Koutný řekl, že situace má firma pod kontrolou, ještě během noci z preventivních důvodů zastavila dodávky do čtyř nejvíce postižených obcí Hrušky, Lužice, Mikulčice a Moravská Nová Ves.

"Nyní zjišťujeme celkový rozsah škod. Na harmonogramu obnovení dodávek intenzivně pracujeme. Na místě zasahují desítky našich techniků a specialistů, kteří aktivně spolupracují s místními krizovými štáby. Jasnou prioritou pro nás zůstává i nadále bezpečnost všech lidí v zasažené oblasti,“ řekl Josef Pomykal ze společnosti GasNet, který řídí zásah plynařů na místě.

Policie ve čtvrtek večer uvedla, že k úniku plynu docházelo například v Hodoníně v ulici Brněnská u poškozené benzinová čerpací stanice.

SOUVISEJÍCÍ: Hodonínsko a Břeclavsko zpustošilo tornádo. Mrtví, zranění, obrovské materiální škody

Tornádo na jižní Moravě: Situace v Hodoníně a okolí je stále vážná

Tornádo na jihu Moravy: Vyhlášen stav nebezpečí. Zřízena krizová linka kraje i Hodonína

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Jeden milion naočkovaných dávek, Jihomoravský kraj překonal další magickou laťku Jeden milion naočkovaných dávek, Jihomoravský kraj překonal další magickou laťku
Olomouc - tramvajová trať na Nové Sady: trolejové vedení už stojí, jinde zpevňují zemi pod budoucí koleje Olomouc - tramvajová trať na Nové Sady: trolejové vedení už stojí, jinde zpevňují zemi pod budoucí koleje
Nová radnice v Ostravě  chce zvýšit bezpečnost a informovanost občanů Nová radnice v Ostravě chce zvýšit bezpečnost a informovanost občanů

Davy dobrovolníků nedorazily, hasiči i policisté postupně snižují své nasazení Davy dobrovolníků nedorazily, hasiči i policisté postupně snižují své nasazení
Aquapark v Olomouci láká na novinku - Aktivity Park Aquapark v Olomouci láká na novinku - Aktivity Park
Památník Tomáše Bati sbírá ocenění Památník Tomáše Bati sbírá ocenění


Komentáře