Apokalypsa pro vinaře. Zdevastované vinohrady na Břeclavsku a Hodonínsku

Následky tornáda na jihu Moravy. Foto: HZS Jihomoravského krajeNásledky tornáda na jihu Moravy. Foto: HZS Jihomoravského kraje

Obrovské škody sčítají nejen obyvatelé obcí na Hodonínsku a Břeclavsku či podnikatelé, ale také vinaři. Vinařská oblast je prakticky zničena.

Reklama

"Ucelený přehled o postižených vinařích v tuto chvíli nikdo nemá, jen zjišťuju situaci od těch, kteří ještě nemají vybitý mobil, protože v celé oblasti nefunguje elektřina ani signál," říká v rozhovoru pro Lidovky.cz prezident Svazu vinařů České republiky Tibor Nyitray.

"Vinohrady tam ale mají smůlu nadvakrát. Před týdnem nebo deseti dny je postihlo velké krupobití, oblasti jako Lužice a Moravský Žižkov měly zničenou úrodu ještě před tornádem."

Podle šéfa svazu vinařů v místě, kterým prošlo tornádo, vytrhalo i kořeny, zničilo totálně vedení vinohradu.

"Mnozí ani ještě ve svém vinohradu nebyli, protože mají větší problém... nemají barák. Na ministerstvo jsem hlásil, že momentálně se lidé snaží zachránit své základní životní potřeby a hodnoty, ale situace je jasná. Vinohrady jsou rozsáhle poničené," konstatuje.

"Hlavně v trase toho největšího větru a krup. Jsou poničené sklepy i se zařízením, zejména v oblasti obce Hrušky a Lužice. Tam došlo k největší devastaci vinohradů, rozsah ale budeme vědět, až se stabilizuje trochu situace a bude fungovat dopravní a komunikační infrastruktura."

Nejhorší situace se jeví v oblasti obce Hrušky.

"Škody budou samozřejmě velké. V centru tajfunu tam byly hlavně sklepy, vinohrady byly v zóně těžkého krupobití. Část dědiny je tam srovnaná se zemí, takže je jasné, že vinohrady v tuto chvíli jsou podružné," říká pro Lidovky.cz Tibor Nyitray.

Ten upozorňuje i na to, že poškozena byla i oblast Valtic.

"Zóna velkého deště a krup byla i ve Valticích. Ve čtvrtek tam bylo vyhlášení Salonu vín, z padesáti aut účastníků bylo všech padesát poničeno kroupami. Tamní zámek je také silně poničený. I tam to připomínalo válečnou zónu," uvedl prezident Svazu vinařů České republiky Tibor Nyitray.

SOUVISEJÍCÍ: Hodonínsko a Břeclavsko zpustošilo tornádo. Mrtví, zranění, obrovské materiální škody

Tornádo na jižní Moravě: Situace v Hodoníně a okolí je stále vážná

Tornádo na jihu Moravy: Vyhlášen stav nebezpečí. Zřízena krizová linka kraje i Hodonína

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Vukadinovič se vrátil do Zlína Vukadinovič se vrátil do Zlína
Do Beskyd se cestující dostanou z Ostravy novými soupravami Do Beskyd se cestující dostanou z Ostravy novými soupravami
Trenéra Jiřího Jarošíka nahradil v Prostějově Daniel Šmejkal Trenéra Jiřího Jarošíka nahradil v Prostějově Daniel Šmejkal

Fotbalisté Zbrojovky Brno dominovali v Ústí a chystají se na Spartu B Fotbalisté Zbrojovky Brno dominovali v Ústí a chystají se na Spartu B
Ostravští basketbalisté si ze severu Čech přivezli vítězství i prohru Ostravští basketbalisté si ze severu Čech přivezli vítězství i prohru
Brankář Jakub Sedláček posílí hokejisty Olomouce Brankář Jakub Sedláček posílí hokejisty Olomouce


Komentáře