Obchvat v Bruntále má územní rozhodnutí, v Krnově připravují západní obchvat

BRUNTÁL - Dlouhé roky diskutovaný jihovýchodní obchvat Bruntálu se posunul do další fáze. V rámci přípravy stavby bylo v minulých dnech vydáno územní rozhodnutí. Uspíšit zahájení prací západního obchvatu chtějí i v Krnově.

Reklama

V Krnově Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) staví severovýchodní obchvat, který má silnici I/57 odklonit od průjezdu městem. Tranzitní doprava na trase Opava - Krnov - Bartulovice má vést mimo město.

Pro aktivizaci budované průmyslové zóny Krnov – Červený Dvůr je navíc nutné vybudování obchvatu města Krnova s napojením na silnici I/45 ve směru Bruntál – Olomouc.

A o to nyní v Krnově jde.

Obyvatelé ulice Partyzánů by mohli vyprávět, co obnáší bydlet u komunikace, po níž projedou denně stovky kamionů. V budoucnu má situaci zlepšit západní obchvat města, který propojí ulice Bruntálskou a Albrechtickou, aniž by se dotknul bytové zástavby.

Na jeho řešení v současné době pracují projektanti Dopravoprojektu Ostrava. A to na objednávku města Krnova, které si u nich aktualizaci technické studie objednalo.

Aktualizace vychází z devět let starého projektu, jehož zadavatelem bylo ŘSD.

Komunikace obchvatu, která má délku 3,3 kilometru, je navržena jako dvoupruhová, v místě křižovatek a také v úsecích ve stoupání ale bude počet pruhů vyšší. Její součástí jsou dva mostní objekty dlouhé 171 a 185 metrů. Jeden v místě křížení s polní cestou a potokem, druhý nad Ježnickou ulicí. Výška konstrukce bude v některých místech až 15 metrů nad terénem.

„Cílem studie v roce 2009 bylo zejména prověřit a upřesnit možnosti vedení západního obchvatu odklonem ze stávající silnice I/45 na rozhraní Brantic a Krnova, přes nezastavěnou pahorkatou část města na Ježníku až k silnici I/57 mezi Krnovem a Krásnými Loučkami. Záměrem současné aktualizace technické studie je zejména prověření parametrů technického řešení původně navrženého obchvatu s aktuálně platnou legislativou a nahrazení původních mimoúrovňových křižovatek na začátku a konci obchvatu za jiný, ekonomičtější tvar křižovatky. My doporučujeme turbookružní křižovatky, které zvyšují kapacitu i průjezdnost a eliminují kolizní místa,“ uvedl zástupce Dopravoprojektu Róbert Lenčucha.

Trasa západního obchvatu je situována v nezastavěném území, do něhož umístit novostavbu komunikace není jednoduché především z důvodu členitého terénu s velkým převýšením.

„Z hlediska rozsahu střetu s urbanizovaným prostředím je ale zájmové území příznivé – k zastavěné oblasti trasa přiléhá pouze v místě křížení údolí Ježnického potoka, kde je nejbližší zástavba vzdálena asi 90 metrů, a dále v místě napojení na stávající silnici I/45 do Bruntálu. Tady je vzdálenost stávající komunikace k obytné zástavbě minimálně 45 metrů. Stavba také nevyžaduje žádné demolice budov,“ řekl Róbert Lenčucha.

Pořízení aktualizace technické studie stojí 730 tisíc korun. Na financování se rovným dílem podílí město Krnov a formou dotace Sdružení pro výstavbu komunikace I/11-I/57. Studie bude hotová v lednu. Až ji město obdrží, předá ji Ředitelství silnic a dálnic ČR s požadavkem na zařazení západního obchvatu Krnova do plánu investic Státního fondu dopravní infrastruktury.

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Trenéra Jiřího Jarošíka nahradil v Prostějově Daniel Šmejkal Trenéra Jiřího Jarošíka nahradil v Prostějově Daniel Šmejkal
Fotbalisté Zbrojovky Brno dominovali v Ústí a chystají se na Spartu B Fotbalisté Zbrojovky Brno dominovali v Ústí a chystají se na Spartu B
Ostravští basketbalisté si ze severu Čech přivezli vítězství i prohru Ostravští basketbalisté si ze severu Čech přivezli vítězství i prohru

Brankář Jakub Sedláček posílí hokejisty Olomouce Brankář Jakub Sedláček posílí hokejisty Olomouce
Oceňuji přístup týmu, kvitoval trenér Ondřej Smetana další výhru Baníku Oceňuji přístup týmu, kvitoval trenér Ondřej Smetana další výhru Baníku
David Krejčí ozdobil olomoucký svátek hokeje gólem David Krejčí ozdobil olomoucký svátek hokeje gólem


Komentáře